Herderi rahvalaulude kogu

Rahvalaulukogu “Alte Volkslieder” oli trükivalmis ja Riia Hartknochi kirjastusele üle antud 1773. aastal – see pidi ilmuma anonüümselt fiktiivses Altenburgis, vältimaks isiklikke rünnakuid kriitikute poolt. Nende kartuses võttis Herder 1774/1775 käsikirja ise tagasi. 1773. aasta rahvalaulukogu ilmumajätmist on kahetsetud kas või temas sisaldunud suurepäraste, noorusvärskete ja taktikalisest kavaldamisest vabade eessõnade pärast. Neljandast neist eessõnadest kutsutakse kõiki Läänemere-äärsetes paikkondades, sealhulgas ka eestlaste seas tegutsevaid vaimulikke üles korjama kohaliku rahva laule ja muud vaimset vanavara.

Uue, temaatilise ülesehitusega kogu „Volkslieder“ ilmus alles 1778/79. kõige populaarsemaks osutus aga pärast Herderi surma 1807. aastal Caroline Herdri ja Johannes von Mülleri koostatud, etnoloogilisel põhimõttel üles ehitatud kogu „Stimmen der Völker in Liedern“

Lugeri kasutusjuhend:

  • Raamatu vaskule või paremale servale vajutades saate raamatut vastavalt lehitseda edasi või tagasi.
  • Lugeri üleval, vasakus servas on allapoole osutuv nool. Sellele vajutades saate arvutisse laadida raamatu .pdf variandi.
  • Lugeri ülaservas, Leheloendist vasakul, asub ruudu kujuline ikoon. Sellele vajutades saate lugeda raamatut täisvaates. Täisvaatest lahkumiseks vajutage ikooni uuesti või klaviatuuril ESC klahvi.

Volkslieder 1779:

Natukene seletavat teksti.

Stimmen der Völker in Lieder 1807:

Natukene seletavat teksti.